Praca zdalna a kodeks pracy – czy pojawi się dodatkowy zapis na jej temat?

Praca zdalna a kodeks pracy – czy pojawi się dodatkowy zapis na jej temat?

Dlaczego w kodeksie pracy planowany jest zapis o pracy zdalnej?

W marcu zeszłego roku gdy w naszym kraju na dłużej zagościła pandemia i ogromna ilość ograniczeń, konieczna była bardzo duża zmiana w sposobie działania dużej ilości firm. Niektóre sklepy zostały pozamykane, w wielu miejscach musiały zostać zastosowane zmiany, tak aby jak najmniej osób spędzało ze sobą czas. W spółkach, gdzie było to możliwe, pracownicy zaczynali pracować zdalnie i pojawił się wtedy problem z regulacją takiej pracy. Przed pandemią nie zdarzało się to często, firmy musiały same wymyślić zasady pracy na odległość.

Co zostanie dopisane do kodeksu pracy?

Zmodyfikowany kodeks pracy ma uwzględnić możliwość pracy zdalnej znaleźć się mają między innymi:

  • określenie zasad wykonywania pracy w domu,
  • możliwość realizowania pracy poza siedzibą firmy na wniosek osoby zatrudnionej,
  • prawo do wycofania pracy zdalnej tak samo przez pracodawcę, jak i przez zatrudnionego,
  • unormowanie obowiązków pracodawcy wobec pracownika,
  • kontrola pracy zdalnej pracownika przez kierownika,
  • zakaz dyskryminacji osoby zatrudnionej, która pracuje poza siedzibą firmy

Dzięki temu pojawią się w nim wszelkie potrzebne dane dające wytyczne zarówno dla pracowników jak i pracodawców. To co jest jednak najważniejsze to, że przełożony zgadzający się na pracę poza biurem pracownika mimo wszystko musi zapewnić mu materiały i urządzenia niezbędne do tej pracy, ale też opłacić ewentualne naprawy urządzeń. Powinno się też wiedzieć, że możliwa jest zarówno praca poza biurem na stałe jak i okazjonalna. W takim przypadku pracownik powinien zanieść wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Wspominając o okazjonalnej pracy zdalnej chodzi nam o pracy przez maksymalnie 12 dni w roku kalendarzowym. Co istotne na okazjonalną pracę z domu nie może wysłać pracownika przełożony. Tutaj chęć realizowania pracy w domu musi być ze strony osoby zatrudnionej.

Przepisy BHP a praca zdalna – jak to będzie uregulowane?

Pracownik, który wykonuje swoje obowiązki zdalnie także będzie musiał przestrzegać przepisów BHP. Będzie tego jednak trochę mniej niż przy pracy w siedzibie firmy. Zapisy, które będą w nowym kodeksie pracy mają mówić o tym, że osoba zatrudniona na umowę o pracę ma złożyć oświadczenie, że jego miejsce pracy zdalnej zapewnia pracę zgodnie z wytycznymi BHP. Jeżeli jeszcze przed zawarciem umowy o pracę potencjalny zatrudniony poinformuje, że chce pracować całkowicie zdalnie, to zostanie mu umożliwione przejście szkolenia BHP w formie elektronicznej.

Jeżeli wciąż nie wiecie co dokładnie zmieni się i jak postępować z pracownikiem, który zgłosi chęć wykonywania zdalnej pracy w 100% albo chociaż 12 razy w roku to polecamy skontaktować się z kancelariami adwokackimi, których obowiązkiem jest znajomość zmieniających się przepisów. Właściwym miejscem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, gdzie adwokaci specjalizują się w zakresie kodeksu pracy.