Reklamówki foliowe – czy jeszcze się przydają?

Reklamówki foliowe – czy jeszcze się przydają?

Jednorazówki stały się stałym elementem naszych zakupów. W jakim celu ponadto stosuje się toreb foliowych? Kiedy wynaleziono reklamówki? Czy jednorazówki biodegradowalne są lepsze? Czy to klęska toreb foliowych? Czemu musimy płacić za jednorazówki?

Kiedy powstały pierwsze worki foliowe?

Zanim wynaleziono jednorazówki, używano grubych papierowych toreb. Wynalazł je pochodzący z Ameryki, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był właścicielem marketu spożywczego i chciał ułatwić swoim klientom przenoszenie zakupów ze sklepu do domów. Pomysł ten był hitem, papierowe torby dla klientów zaczęły wykorzystywać sklepy prawie na całym świecie

Działo się tak aż do roku 1965. Kiedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wymyślił i opatentował wyjściową polietylenową edycję jednorazówki. Natychmiast pozbyła się swego papierowego  poprzednika. Worek foliowy była przede wszystkim bardziej wytrzymała a ponadto nie użytkowaną można było złożyć i transportować  komfortowo w torbie czy kieszeni.

Dlaczego nazwa „reklamówka”?

Najpierw torby foliowe miały być stosowane do jednorazowego użytku. Po czasie zauważono, że klienci używają ich wielokrotnie. Spostrzeżenie to spowodowało, że reklamówki zaczęto wykonywać z bardziej wytrzymałych surowców. Pozwalało to transportowanie cięższych rzeczy Ze względu na zwiększoną żywotność worków foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umiejscawiać na nichreklamę lub symbol sklepu z którego przykładowa jednorazówka pochodziła. Tak zrodziła się nazwa „reklamówka”, która jest stosowana do dzisiaj bez znaczenia czy jest ona zadrukowana czy nie.

przy czym jeszcze wykorzystuje się worki foliowe?

Jednorazówki stosowane w marketach przez konsumentów to oczywiście tylko jedno z funkcji opakowań zrobionych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych ma w swej ofercie także inne potrzebne  wyroby z tego surowca. Są nimi wśród nich: opakowania na jedzenie, kosmetyki, srodki czystości, torby foliowe do pakowania artykułów ogrodniczych, na budowy czy opału a także zwykłe worki na śmieci, z jakich korzystamy codziennie.

Plusy i minusy worków foliowych

Torby foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie dzieje się tak bez powodu Mają one wiele zalet, dzięki czemu w większości sytuacji trudno jest zamienić je na inną rzecz. Do głównychplusów toreb foliowych jest ich trwałość Folia jest bardziej solidna aniżeli np. karton ponadto nie przepuszcza wody, nie posiada zapachu oraz umżliwia pakowanie w nią wyrobów o różnych formach. Do bezsprzecznych zalet worków foliowych należy też ich niewygórowana cena a także masa. Torby foliowe są niebywale lekkie, w odróżnieniu np. od  szkła. Ma to duże znaczenie podczas transportowania produktów. Pomimo obfitości zalet reklamówki posiadają jedyną znaczną wadę a konkretnie czas degradacji. Podaje się, że jedna reklamówka rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem zwykły klient wyrzuca siatkę przeciętnie już po 25 minutach korzystania

W jaki sposób z głową korzystać z opakowań foliowych

Większa część z nas korzysta codziennie  z woreczków i opakowań foliowych Jednak ze względu na ekologię i dobro naszej planety powinniśmy zmniejszyć ich ilość lub postarać się o ponowne użycie surowca.

 Metod jest naprawdę dużo. Pierwszą z nich jest na przykład wykorzystanie cienkich siatek przyniesionych ze sklepu  w roli worków na odpady. W ten sposób oszczędzamy pieniądze i odciążamy matkę naturę. Zużyte jednorazówki  sprawdzą się też świetnie  w ogrodzie , jako ochrona dla roślin przed mrozem  (wystarczy przykryć roślinkę siatką i solidnie obwiązać). 

Bardzo niebanalnym sposobem na wykorzystanie jednorazówek jest przygotowanie z nich plastikowej „włóczki”. Aby ją zrobić wystarczy odciąć od reklamówki uchwyty, i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, następnie trzeba  złożyć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będzie koniec „włóczki”.Następne paski należy odcinać po skosie. Gotowy produkt wykorzystuje sięw ten sam sposób jak włóczki wykonane z tradycyjnych  materiałów. W internecie można nawet odszukać filmy instruktażowe pokazujące krok po kroku jak stworzyć z nich dużo ciekawych przedmiotów 

Nim wyrzucisz stos zużytych reklamówek spróbuj je użyć jako foli bąbelkowej do swoich przesyłek. Sprawdzą się równie dobrze a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz się planecie

Jednorazówki czy wciąż są potrzebne?

Stosowanie jednorazówek nadal jest potrzebne i szeroko stosowane. Wynika to z ogromu zalet tych produktów należy jednak korzystać z nich mądrze i tylko wtedy, kiedy na prawdę ich potrzebujemy. Gdy tylko jest taka okazja, zabierajmy własne siatki a foliowych używajmy ponownie. Zawsze warto też zastanowić się dwa razy nim się coś wyrzuci.pamiętajmy, że odpowiedzialność  za środowisko ponoszą nie tylko producenci opakowań foliowych, ale przede wszystkim my – konsumenci.